Lee betegsge a diszlexia:
A diszlexia olyan olvassi rendellenessg, mely abban mutatkozik meg, hogy a diszlexis gyermek vagy felntt olvassi kpessge jelentsen elmarad az letkora, iskolzottsga s intelligencija alapjn elvrhat szinttl. A diszlexisoknak problmt okozhat a betk, szavak, s szmok felismerse, lersa, a lert betket felcserlhetik, vagy ellenkez irnyban olvashatjk. A diszlexisok az olvasott szveget nehezen, s hibsan idzik vissza, lnyegt nem tudjk visszaadni. A diszlexia teht az olvassi kpessg olyan gyengesge, mely nem fgg az intelligencitl. Albert Einstein s Mengyelejev betegsge.
A diszlexinak kt tpust kell megklnbztetnnk, ezek:
- organikus eredet diszlexia
-
Az organikus eredet diszlexia kialakulsrt rkletes okok, a szlets sorn szerzett apr krosodsok vagy egy baleset kvetkezmnyei a felelsek.
A szerzett diszlexia esetn a rszkpessgzavart a krnyezeti tnyezk, lelki okok okozzk. Ekkor a diszlexinak biolgiai oka nincs, az idegrendszerben nincs srls, a diszlexit pldul rsi kss, az olvasstants sorn elkvetett mdszertani hiba vagy htrnyos szocilis helyzet idzi el.
A hetvenes vek ta zajl kutatsok arra utalnak, hogy a Figyelemhinyos hiperaktivits-zavar s esetleg a diszlexia, diszgrfia, diszkalkulia oka az idegrendszeri fejlds sorn ltalban egyves kor eltt gtls al kerl csecsemkori primitv reflexek (keres-szop reflex, tenyrreflex, Moro-reflex, stb) egy rsznek rendellenes fennmaradsban kereshet. A kutatsok jelenlegi eredmnyeit feldolgoz magyarul is megjelent knyv (szerzje Sally Goddard, az angliai neurolgiai s pszicholgiai kutatintzet igazgatja) ezen primitv reflexek diagnzisval illetve a fennmaradt reflexek szablyos gtlst elsegt mozgsterpival is foglalkozik.
A diszlexia leggyakoribb tnetei kz tartoznak a bettvesztsek, rszben a betk formja szerint (f-t, b-d), rszben a hasonl hangzs szerint (g-k), betkihagysok, betcserk, betoldsok, a betsorrend megfordtsa. Jellemz az olvass lasssga s a szvegrts problmi. A diszlexia jellemzen rossz helyesrssal jr egytt, problmt okoz a rvid s hossz hangzk megklnbztetse, az egybe- vagy klnrs, gyakran kihagynak, vagy betoldanak betket. Az rs sokszor csnya vagy akr olvashatatlan.
A diszlexis gyermek gyakran beszdhibs, nyelvi fejlettsge elmarad kortrsaitl. Szkincse gyakran szegnyes. A diszlexis szemly ritmusrzke, mozgskoordincija ltalban fejletlen, rosszul tjkozdik, az irnyokat gyakran tveszti. Gyakori, hogy a tanulsi zavar nem csak az olvass, hanem az rs (diszgrfia) s a szmols (diszkalkulia) terlett is rinti.
A diszlexia nem betegsg, hanem inkbb a gondolkods, az szlels s a tanuls, teht ltalban az informcifeldolgozs egy ms formja. Ksznheten az eltr gondolkodsmdnak a diszlexisok egy rsze egyes terleteken az tlagnl sokkal tehetsgesebb. A diszlexisok nem szavakban, hanem kpekben gondolkodnak, gyorsan felismerik a jelensgek mgtti struktrkat, hamar felismerik a problmkat. Kpzeletk gazdag, kvncsian, kreatv s intuitv mdon viszonyulnak a vilghoz. Mindennek ksznheten a diszlexisok kztt sok tehetsges kpzmvsszel, politikussal, sznsszel, tudssal, feltallval, zensszel tallkozhatunk.
Az iskolk, s az oktatsi rendszer csak a mrhet teljestmnyt – rst, olvasst, szmolst – tudjk rtkelni, az attl eltr tehetsget nem, ezrt a diszlexisok az iskolban ltalban sok kudarcot szenvednek el. A pedaggus gyakran nem ismeri fel a tanulsi zavart, a gyermek pedig termszetesen tudja, hogy teljestmnye elmarad az elvrttl s ennek megfelelen lustnak, rosszabb esetben butnak fogja tartani magt. A gyermek gyakran szorong, esetleg agresszvv vlik. A kezels nlkl marad diszlexisok nrtkelse ltalban rossz, nkpk negatv, ennek kvetkezmnyei pedig egsz letkre kihatnak: mivel a gyermek lemarad, kisebb az ltala elsajttott tudsanyag, ezrt ltalban alacsony vgzettsget ignyl szakmt vlaszt, ahol az olvasssal jr feladatok elkerlhetek. Nagyon fontos, hogy a tanulsi zavart idben felismerje a szl vagy a pedaggus, s a gyermek megfelel kezelsben rszesljn.
A diszlexia nem betegsg, nem is fogyatkossg. Fontos, hogy a szl gyermekt olyannak fogadja el, amilyen. Dicsrje, bztassa, amikor csak lehet, s ne kesertse el, hogy ms gyerekek esetleg gyesebbek, knnyebben veszik az akadlyokat. Keresse meg azokat a terleteket, melyeken a gyermek kiemelkedt tud alkotni, s hagyja, hogy kibontakoztassa kpessgeit. Ne hasonltsa a gyermeket msokhoz. Termszetesen gyakorolni is kell a gyermekkel, de fontos, hogy a gyakorls rdekes, vltozatos legyen, ne vljon monotonn. Minden gyakorlat legyen rvid, az esetleges ismtls nagyobb idkznknt trtnjen. A gyakori sznetek, a nem tanulsi cl kzs jtkok mellett a gyermek sikerlmnyhez juttatsa is elsegti fejldst.
A diszlexia, diszgrfia, hiperaktivits s hasonl idegrendszeri eredet tanulsi s viselkedsi zavarok terpijban legjobb eredmnyeket azok a komplex fejleszt programok mutatjk, amelyek nem gygyszeres kezelsre vagy a hinyz kpessgek kompenzcijra helyezik a hangslyt, hanem a tnetegyttes idegrendszeri eredett prbljk felderteni s ennek megfelel gyakorlatokra plnek. Magyarorszgon Brigitte Sindelar osztrk pszicholgus illetve Sally Goddard amerikai pszichiter eredmnyei, felmr s terpis mdszerei ismertebbek
Fontos, hogy a szl logopdushoz forduljon, ha az egybknt rtelmes, okos gyermeknek arnytalanul nagy nehzsget jelent az olvass elsajttsa, az iskolval jr ktelezettsgek teljestse. A logopdusok ltalban a helyi nevelsi tancsadban dolgoznak, de vannak teleplsek, kerletek, ahol valamelyik iskolban, vagy nll logopdiai intzetben rhetk el. Az iskola pedaggusai pontos informcival tudnak szolglni. A diszlexia kezelst a logopdus vgzi, az feladata, hogy feltrja a diszlexia okt, s tneteit, s hogy kidolgozza az ennek megfelel terpit.
A Sindelar-mdszerrel a Brczi Gusztv Gygypedaggiai Fiskoln jnhny ve foglalkoznak, mg a Goddard-fle terpia Magyarorszgon viszonylag j, kapcsolatot a kls hivatkozsok kztt szerepl oriasleszel.hu oldalon rdemes keresni.
|